Haberler
Online yazma kursu ONPARMAK®, Dünyaya açılıyor
Almanya ve Avusturya’da yaşayanlar da şimdi, ticken.de/ticken.at adresleri ile kanıtlanmış ve başarılı ONPARMAK® Yazma Kursunu kullanarak on parmak yazmayı online olarak öğrenebilir.

Üç hedef müşteri grubunun her biri için özel versiyonlar geliştirilmiştir: bireysel, okullar ve şirketler/kurumlar.

ONPARMAK®, Hollanda’da (2009, ticken.nl), Belçika’nın iki dil alanında (2010, ticken.be ve ticken.be/fr) Fransa’da (2011, ticken.fr) ve Birleşik Krallık’ta (2011, ticken.co.uk) aktiftir.

Temel, eski usul yazma yetenek kaybı gibi görülüyor
Hızlı şekilde klavye kullanabilen iş adaylarını bulmak şaşırtıcı bir şekilde zor. Aranıyor: Yalnızca iki parmakla yazmayan ofis çalışanları!

Çoğu daktiloların ıskartaya çıkarıldığı ve işverenlerin Excel’den PowerPoint’e karışık bilgisayar programlarında ustalaşmış adaylar istediği bir çağda, insan kaynakları yöneticilerine ve işe alma ajanslarına göre tüm ofis yeteneklerinin en basitini bulmak şaşırtıcı bir şekilde zor.

Bundan daha fazlası, bilgisayar klavyelerinin, daktilolardan daha az parmak gücü gerektirmesine rağmen dakikada 100 kelime hızında yazan adayların kaybolduklarını söylüyorlar. Bugün, dakikada yalnızca 40 kelime yazanlar bile pek çok idari işi almak için yeterlidir.

''Annemin eski manuel daktilolardan birinde dakikada 120 kelime yazmaya alıştığını hatırlıyorum,'' diyor bir Boston işe alım ajansı olan Preferred Temporaries A.Ş. nin sahibi Charles Orcutt. ''Maalesef, artık bunu pek fazla göremiyorsunuz.'' Kanıt tam anlamıyla bir hikayedir. Fakat, buna ister yazma, ister klavye ile yazma ya da isterse kelime işleme densin, raporlara, mektuplara ve diğer iş dokümanlarına bakarken doğru tuşlara basmak halen değerlidir. Aslında, günümüzün iş yerlerinde hızlı yazmak, daha fazla ücret ve bazen de bir işi alıp alamama anlamına gelir.

''Pek çok iş adayı başka bir yeteneğe dayanarak işe alınacaklarını düşünür, fakat çoğu işveren onparmak yazmayı talep eder,'' diyor Orcutt. Şirketi, yönetici asistan seviyesine kadar tüm idari işler için her adaya halen bir yazma testi uyguluyor.

''Yazma sınıfından nefret ettim, sadece nefret ettim,'' diye hatırlıyor Kansas City, Mo’da Uluslararası İdari Profesyoneller Derneği için konuşmacı olan Richard Stroud. Gene de Stroud, yazma sınıfında öğrendiği yeteneklerin paha biçilemez olduğunu itiraf ediyor. ''İşte Tanrı’ya her gün, o dersi almış olduğun için teşekkür ediyorum. Hızlı yazabilmek, işimi çok kolay bir hale getiriyor.'' diyor.

Eğer Stroud, yazma eğitimi şükranında melodramın eşiğinde gibi gözüküyorsa, Lauren Weisberger ‘in romanı ''The Devil Wears Prada'' da gösterilen takdiri dikkate alın. Bu, ilk patron korkunç olan, genç bir moda dergisi ofis çalışanı olan Andrea Sachs’ın hikayesidir. Masasında işleri güçlükle sürdürmeye çalışırken, Sachs minnettar bir şekilde ''yazma sınıfı tüm lisede aldığım tek yararlı dersti'' diye anımsar.

Kaynak: Robert Johnson, Uluslararası Muhabir, 28/12/03

On parmakla yazmanın önemi
”Hollanda’daki Radboud Üniversitesi tarafından yapılan araştırma, erken yaşta on parmak yazmayı öğrenen çocukların, orta dereceli okullara daha kolay adapte olduğunu gösterdi. Yazı kağıtları, bildiri özetleri ve raporlar çok daha kolaydır."

Bu alıntı, tezinde Henny van der Meijden tarafından okundu. Çalışma notları, on parmak yazmada ustalaşan ilkokul çocuklarının, on parmak yazamayan çocuklara göre kendilerini daha iyi ifade ettiklerine ve daha iyi sonuçlar aldıklarına dikkat çekiyor. Bu, ilkokulda on parmak yazmaya daha fazla önem verilmesi için iyi bir kanıttır.

H.A.T. Van der Meijden, Phd., Scholten, A., & Hamerling, B. (2006). “Jeugd in School en Wereld” 91(2), 22-24.

On parmak yazmayı öğrenmek: Klavye eğitim kılıfları ne kadar faydalı?
Üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri (S=84) hem kaplamalı hem de kaplamasız klavyeleri olan sınıflara rastgele atandı. Tüm öğrenciler dört hafta boyunca 30’ar dakikalık klavye kullanma talimatları aldı. Analiz, iki uygulama grubunda doğru yazımda olmasa da hız konusunda önemli farklılıklar olduğunu ortaya çıkardı.

Yazar: Lois Nichols, Maryland Üniversitesi, ABD. Çocukluk Eğitiminde Bilgi Teknolojisi Yıllığı, 2004. Eğitimde Bilgisayar Gelişimi Derneği (AACE).

Romatoid artritin, on parmak yazmak için engel değildir
Pittsburgh Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir çalışma, romatoid artritinli (RA) çalışanların, RA olmayan insanlar kadar hızlı on parmak yazabileceklerini iddia etti.

Kişisel engelliliklerine bakmaksızın, onparmak yazmayı öğrenen kişilerin, görsel olarak "iki parmakla yazma” metodunu kullanan kişilerden daha hızlı yazdıkları kanıtlanmıştır. Araştırmacılar, RA’lı çalışanların, RA olmayan kişilerle karşılaştırıldığında bir şekilde azalmış fare kullanma yeteneklerinin dolduğunu dikkate aldılar. Diğer bir yargı da yazma hızının, on parmak yazma kursu ve yaş ile yakından ilgili olduğudur.

Kaynak: Amerikan Romatoloji Koleji. 28 Ocak, 2010

Müşteri yorumları

En sonunda sınavı geçtim ve diplomamı aldım. Herkese iyi şanslar!!
Cem